RF FR16-5.56SOC-12RPR-MFT AR
Out Of Stock
RF FR16-5.56SOC-12RPR-MFT AR
Out of stock
Get Notified When It's Back In Stock
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  • Fast and Secure Payment
  • 100,000 happy customers
Guarantee Safe & Secure Checkout
SKU: ZND|GRF01591 Category:
Description
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     2.90 X 8.00 X 34.35
Height     2.9000
Width     8.0000
Length     34.3500
CALIBER     .223 REM/5.56 NATO
TYPE ACTION     SEMI-AUTOMATIC
RATE OF TWIST     1:7″
METAL FINISH     COLORED
STOCK MATERIAL     SYNTHETIC
BARREL LENGTH IN INCHES     16.0000
OVERALL LENGTH IN INCHES     36.0000
MAGAZINE CAPACITY     30.0000
DETACHABLE MAGAZINE     Y
HINGED FLOORPLATE     N
SIGHTS     N
STOCK COLOR     BLACK
WEIGHT IN POUNDS     6.8
METAL COLOR     BLACK
TYPE OF RIFLE     MODERN SPORTING RIFLE
CHECKERING     N
RECOIL PAD     N
SWIVEL STUDS     Y
OTHER FEATURES:     FORGED MIL-SPEC UPPER RECEIVER
     M4 FEED RAMP
     FORWARD ASSIST W/ DUST COVER
     FORGED LOWER RECEIVER
     MFT COLLAPSIBLE STOCK
     .750 LOW PROFILE GAS BLOCK
     MIL-SPEC A2 FLASH HIDER
     12″ 12RPR RAIL HANDGUARD
     WITH TOP PICATINNY
     ERGO SURE GRIP
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Additional information
UPC
Manufacturer
Manufacturer Part Number
RF01591
Barrel Length
16
Caliber/Gauge
Checkering
No
State Restriction (OR)
NO SALE TO OREGON
State Restriction (WA)
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
State Restriction (IL)
NO SALE TO ILLINOIS PICA
Other Features
FORGED MIL-SPEC UPPER RECEIVER
Overall Length
36
Rate of Twist
1:7"
Recoil Pad
No
Sights
Stock Color
BLACK
Stock Material
SYNTHETIC
Swivel Studs
YES
Action
Semi-Auto
ATF Type
MODERN SPORTING RIFLE
Weight (lbs)
6.8
Finish Type
COLORED
Detachable Magazine
Yes
Dimension
2.90 X 8.00 X 34.35
Height
2.9000
Hinged Floorplate
Length
Capacity
30
Color
Black
State Restriction (RI)
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
Width
8
Muzzle
A2 Flash Hider
Trigger
Mil-Spec
Stock Finish Group
Stock Description
6 Position MFT Minimalist
Material
7075-T6 Aluminum
Hand
Right Hand
Barrel Length Range
16" to 16.99"